Czarodzieje, podobnie jak mugole zapadają na różne choroby. Sądzę, że mugolskie choroby ich praktycznie nie dotyczą, ponieważ z łatwością sobie z nimi radzą. Alergie, zapalenia, grypy...Mają za to własne, magiczne zmartwienia, a nawet własny magiczny szpital. W tym artykule postaram się przedstawić Wam choroby w Harrym Potterze oraz sposoby ich leczenia. Znajdzie się także miejsce dla najbardziej zasłużonych czarodziejów z dziedziny medycyny.
Klinika Magicznych Chorób i Urazów Szpitala Świętego Munga
inaczej - Szpital św. Munga
inaczej - Szpital św. Munga
- szpital czarodziejów w którym leczone są (jak nazwa wskazuje) magiczne choroby i urazy. Znajduje się w Londynie.
Klinika nie została wybudowana na Ulicy Pokątnej, ponieważ było tam za mało miejsca. Planowano utworzyć ją, jak Ministerstwo Magii, pod ziemią, jednak później zauważono, ze mogłoby to źle wpłynąć na stan zdrowia pacjentów.
Ostatecznie ulokowano go w domu handlowym Purge & Dowse Ltd. Na jego drzwiach widnieje napis "Zamknięte z powodu remontu". Aby dostać się do szpitala należy podejść do manekina kobiety i - gdy ten kiwnie głową - przejść przez szybę.
O założycielu:
Św. Mungo Bonham (ur. 1560 – zm. 1659) - czarodziej oraz znany uzdrowiciel. Założyciel Kliniki Magicznych Chorób i Urazów, która została nazwana jego nazwiskiem. 13 stycznia niewiadomego roku został kanonizowany. Tegoż dnia obchodzone jest jego święto. Jego wizerunek widnieje na jednej z kart z Czekoladowych Żab
Pracownicy
W klinice zamiast "lekarzy" pracują "uzdrowiciele". Noszą oni żółto-zielone szaty z naszytymi emblematami różdżki skrzyżowanej z kością.
Aby otrzymać posadę uzdrowiciela należy zdać odpowiednie OWTM-y. Z obrony przed czarną magią, transmutacji, eliksirów, zielarstwa oraz zaklęć. Później rekrut musi dokonać wyboru specjalizacji.
Plan Budynku
Parter - Wypadki przedmiotowe
(eksplozje kociołków, samoporażenia różdżkami, kraksy miotlarskie itd.)
I piętro - Urazy magizoologiczne
(ukąszenia, użądlenia, oparzenia, wbite kolce itd.)
II piętro - Zakażenia magiczne
(choroby zakaźne np. smocza ospa, znikanie epidemiczne, skrofungulus itd.)
III piętro - Zatrucia eliksiralne i roślinne
(wysypki, wymioty, niekontrolowany chichot itd.)
IV piętro - Urazy pozaklęciowe
(uroki nieusuwalne, klątwy, niewłaściwe zastosowanie zaklęć itd.)
V piętro - Sklep i herbaciarnia, dla odwiedzających
Skrzydło Szpitalne
W Hogwarcie funkcje Kliniki św. Munga pełni Skrzydło Szpitalne. W czasach Harrego Pottera prowadziła je pielęgniarka, pani Poppy Pomfrey.
Choroby zakaźne
Smocza ospa - wyjątkowo groźna choroba zakaźna. Zmarło na nią wielu czarodziejów, między innymi Abraxas Malfoy i Chauncey Oldridge. Objawem choroby jest zielony kolor i swędzące bąble na twarzy pacjenta. Czarownicą która wynalazła lek na smoczą ospę była Gunhilda z Gorsemoor, której wizerunek uwieczniona na Kartach z Czekoladowych Żab.
Znikanie epidemiczne - wirusowa choroba objawiająca się powolnym znikaniem części ciała.
Groszopryszczka - choroba grzybicza. Objawia się wściekle fioletowymi bąblami na całym ciele. W późniejszym stadium grzyb może zaatakować aparat mowy i chory traci głos.
Eliksiry i rośliny lecznicze
Eliksir ekstrapieprzowy - eliksir, który pozwala złagodzić objawy przeziębienia i katar, chociaż w pełni nie gwarantuje uzdrowienia. Może wystąpić skutek uboczny, a mianowicie wydobywanie się pary z uszu nawet do kilku godzin po zażyciu eliksiru.
Eliksir czyszczący rany - eliksir używany do sterylizacji ran. Ma purpurowy kolor. Podczas stosowania rana piecze i kłuje. Poppy Pomfrey stosowała go na Harrym, gdy został ranny po pierwszym zadaniu w Turnieju Trójmagicznym w 1994 roku.
Eliksir Słodkiego Snu - eliksir, który powoduje natychmiastowe zaśnięcie. Jest podawany osobom chorym, cierpiącym na bezsenność i małym dzieciom mającym problem z usypianiem. Eliksir ma kolor zielony, jest gęsty i ma zapach cynamonu. Wykorzystywany się w szpitalach.Po zażyciu tego eliksiru, osobie której go podano nic się nie śni.
Eliksir Uspokajający - eliksir, który uspokaja po przeżytej traumie, szoku lub urazie.
Eliksir Wiggenowy - eliksir regenerujący zdrowie. Wypicie nawet niewielkiej buteleczki potrafi uleczyć ciężkie rany. Składniki to śluz gumochłona i kora drzewa Wiggen.
Eliksir Wzmacniający - wywar o charakterze wzmacniającym. Ma turkusową barwę.
Szkiele-Wzro - eliksir, który powoduje nie tylko odrastanie utraconych kości, ale i wzrost. Używany przez magiczną służbę zdrowia.
Wywar Tojadowy - eliksir wynaleziony przez Damoklesa Belby, który za to przełomowe odkrycie został nagrodzony Orderem Merlina. Wywar tojadowy przydaje się osobom zarażonym likantropią, czyli wilkołactwem.
Wywar Żywej Śmierci - eliksir powodujący omdlenia, które dla niedoświadczonych czarodziejów mogą być podobne do śmierci. Jest też wykorzystywany jako środek łagodzący ból. Nie należy używać go w dużych ilościach, gdyż może spowodować uszkodzenie mózgu lub nawet śmierć.
Dyptam - Potężne źródło lecznicze i regeneracyjne. Wszystkich jej części używa się do sporządzania eliksirów. Jednym z nich jest "Esencja dyptamu" służąca do gojenia ran. Często był używany przez panią Pomfrey. Esencji dyptamu użyła również Hermiona Granger w siódmej części, gdy Ron rozszczepił się podczas teleportacji.
Ciemiernik - roślina lecznicza, która leczy rany po zaklęciach. Ma czarną łodygę oraz białe płatki. Płatki tej rośliny są wykorzystywane w eliksirach, a dokładniej w eliksirze wiggenowym.
*Bezoar - kamień tworzący się w żołądku kozy; chroni przed większością czarodziejskich trucizn.
Zaklęcia lecznicze
Ferula - zaklęcie lecznicze wyczarowujące bandaże i szyny do opatrzenia oraz usztywnienia złamanej nogi.
Episkey - zaklęcie lecznicze, które eliminuje niezbyt duże obrażenia, jak złamany nos czy palec.
Rennervate - formuła zaklęcia ożywiającego, budzącego z omdlenia
źródła:
Bardzo ciekawy blog,widać,że starasz się prowadzić go jak najlepiej i że się do tego przykładasz,co daje świetne efekty Twojej pracy :) Będę często wpadać .Powodzenia w blogowaniu! :D
OdpowiedzUsuńdziękuję, miło słyszeć, że ktoś docenia twoją pracę :)
Usuń